Pěstování Rakytníku

Sazenice rakytníku řešetlákového

Sazenice rakytníku řešetlákového nabízíme k prodeji v našem eshopu. Sazenice nakupujeme ve zkušeném zahradnictví, které se specializuje především na pěstování různých odrůd rakytníku. V prodeji máme několik odrůd Elizaveta, Bohatýr, Klaudie a nezbytný Opylovač K+ k opylení samičích rostlin rakytníku.

Sazenice vám dodáme v kelímku 9x9cm,
velikost rostliny 10 -15 cm,
stáří rostliny 1 rok.

> Koupě sazenic rakytníku řešetlákového v našem eshopu.

 

Rakytník a jeho účinky

Rakytník obsahuje vzácné rostlinné silice a mnoho vitamínů. Je především pro svůj vysoký obsah vitamínu C, dále obsahuje vitamíny A, řady B, PP, E, minerály a enzymy. Rakytník je díky svému vyjímečnému složení posilujícím přírodním prostředkem, který vašemu tělu dodá důležité látky.

Rakytník má drobné oválné plody, které zrají do konce srpna. Plody jsou mírně nakyslé a mají jemně ananasovou příchuť.

Kde a jak rakytník vysadit

Rakytník je nenáročná rostlina, která je schopná růst v téměř extrémních podmínkách. Můžeme s ním osadit i málo přístupné svahy, kde není příliš vláhy. Rakytníku nevadí vítr, nekvalitní půda. Nevadí mu ani celodenní sluneční záření. Rakytník vám bez problémů poroste i v České republice a odmění s vám hojnou úrodou.

Vápená půda roslině prospěje. Keřům rakytníku se nebude moc dobře dařit na místech, které jsou trvale zastíněná. Rakytník potřebuje dostatek slunečního záření. Dále rakytník nemá rád kyselou půdu a příliš mokrou.

Vápenitá zem rakytníku naopak prospívá, a přestože je nenáročný, přijme zavděk občasnou zálivkou při dlouhotrvajícím suchu – to platí zvláště o keřích mladších než čtyři roky.

Rakytník je dvoudomý, je nutné tedy pěstovat samčí i samičí rostlinu dohromady. Nejlépe je pěstovat několik samičích rostlin umístěných po větru na jednu samičí.

Tip: Když sázíte rostliny rakytníku je dobré si označit samce a samici.

Jak rakytník stříhat

Samičí rostliny rakytníku jsou náchylnější k prosychání plodonosného obrostu, kterého je dobré se zbavit řezem. Doporučujeme samčí rostliny pravidelně omlazovat, odstraňovat každým rokem odplozený obrost a staré dřevnaté větve, aby se keř příliš nerozrůstal do šířky a neměl plody pouze po obvodu.

Rakytník ustojí bez problémů hluboký zmlazovací řez. Jsou odrůdy rakytníku, které po zmlazovacím řezu rychleji obrůstají. Doporučujeme ale raději pravidelný řez a prosvětlování.

Sklizeň rakytníku

Rakytník má první plody obvykle od čtvrtého roku svého věku.

Užití rakytníku

Plody rakytníku se dají sušit, ideální v sušičce. Můžete je také zamrazit, nebo vylisovat šťávy. Podrobné informace o užití rakytníku z můžete přečíst v našem článku, nebo se inspirovat některým z rakytníkových receptů.

Co dále zasadit na zahrádku?

Pakliže máte již rakytník zasazený na Vaší zahrádce, zkuste třeba také si zasadit a vypěstovat Kustovnici čínskou, rostlinku plnou vitamínů a minerálů. Podrobnosti o pěstování kustovnice.Recepty z rakytníku

Rakytníková limonáda

Udělejte si vitamínový nápoj z rakytníku, který vás posilní v období chřipek a nachlazení. Rakytník je stále oblíbenější plodinou a to hlavně pro svůj vysoký obsah vitamínu C.

více...